Home / Vegánske alternatívy / Vegánska náhrada mlieka? Nie len sójové mlieko…
19 január, 2013

Vegánska náhrada mlieka? Nie len sójové mlieko…

Comments: 2
Značky:, , , , ,

Už ste niekedy pili vegánsku náhradu kravského mlieka? Práve o týchto alternatívach bude dnešný článok.
Popularita vegánskych mliek vo svete stále rastie.

Začnime sójovým mliekom,

je zrejme aj najrozšírenejšie, no zďaleka nie je jediné. Už aj u nás sa v obchodoch so zdravou výživou alebo bio potravinami dá ľahko zohnať. Čo sa týka ceny pokiaľ si ho robíte doma tak vás určite vyjde lacnejšie ako kravské mlieko, aj keď v niektorých obchodoch je značne predražené ( zrejeme využívajú menšej dostupnosti). Môžete nájsť aj sójové mlieko v prášku , väčšinou obohatené, síce som ho neskúšal, ale počul som že to nie je to pravé.

Kúsok histórie: Prvé zmienky o sójovom mlieku pochádzajú z Číny okolo roku 220 nášho letopočtu.

Populárna alternatíva ku kravskému mlieku je hlavne pre jeho vysoký obsah bielkovín, a nízkemu obsahu nasýtených tukov. A ako všetky „nemliečne“ mlieka neobsahuje žiaden cholesterol.

Sója je úžasná rastlina a mlieko a produkty z nej majú skvelé vlastnosti ale aj nutričné hodnoty.
No ja osobne mám viac rád ostatné vegánske mlieka, a samozrejme to treba aj trochu kombinovať.

Recept na domáce sójové mlieko.

 

Ryžové mlieko

Taktiež obľúbená vegánska alternatíva mlieka. Podobne ako sójové mlieko sa už dá zohnať aj u nás v určitých obchodoch a tiež sa dá kúpiť aj vo verzii obohatenej o vápnik, sladidlo atd.
Okrem ryže a sóje sa dá obdobne spraviť mlieko z rôznych ďalších obilnín a strukovín. Tieto mlieka taktiež obsahujú okrem iného aj veľa vápnika a vitamínu B12.

Recept na domáce ryžové mlieko.

 

Orechové mlieka – Mandľové mlieko, mlieko z vlašských orechov, mlieko z makadámskych orechov, kešu, atd.

Tieto alternatívne mlieka taktiež naberajú na popularite. Keďže príprava je jednoduchá a tieto plody sa dajú vcelku ľahko zohnať aj u nás, sú tieto mlieka sa spolu s makovým najčastejšie v mojom jedálničku. Okrem iného sú skvelým zdrojom vápnika, magnézia a vitamínu E.

Recept na mandľové mlieko.

Recept na orechové mlieko.

(všeobecne)

Toto je skvelé video “Ako si spraviť vlastné orechové mlieko”

My New Roots – How to Make Nut Milk from My New Roots on Vimeo.

Mlieko zo semien

Slnečnicové mlieko, sezamové mlieko, mlieko z tekvicových semien, atd.
Tak ako z rôznych druhov orechov, tak aj z rôznych druhou semien sa dá spraviť vegánska náhrada mlieka.

Recept na domáce mlieko zo semien.

 

Makové mlieko

Mak siaty je bohatým zdrojom vápnika obsahuje ho 12 násobne viacej, ako kravské mlieko, ale aj iných minerálov, vitamínov a nenasýtených mastných kyselín. 100 gramov zrelého maku siateho obsahuje: 41,56 g tukov, 28,13 g sacharidov, 17,99 g bielkovín, 19, 5g vlákniny, minerály a vitamíny. Myslím, že toľko k výživným hodnotám maku a mlieka z neho by stačilo, ale rád by som ešte spomenul že je veľmi chutné, aj keď je to trochu nezvyklé.

Recept na makové mlieko.

 

Kokosové mlieko

Skvelé a chutné mlieko s hustejšou konzistenciou z neho robí taktiež veľmi dobrú vegánsku alternatívu mlieka. Je skvelé do varenia a v exotických krajinách sa v kuchyni používa už veky. Jediná nevýhoda je, že u nás nie je zrovna najlacnejšie.

Mlieko z kokosovej múčky

-je lacnejšia alternatíva k originálnemu kokosovému mlieku. Dá sa jednoducho spraviť doma z kokosovej múčky.

Recept na domáce kokosové mlieko.

 

Konopné mlieko

Ako určite väčšina viete konope nie je rastlina známa len svojimi „úsmevnými“ vlastnosťami, ale konope siate je podľa mňa jedna z najužitočnejších poľnohospodárskych plodín. Myslím že kto je skutočne vegán tak sa s konope a výrobkami určte stretne. No a naspäť k téme – zo semien konope sa dá taktiež spraviť vegánske mlieko. Dá sa na internete už aj kúpiť, no zatiaľ som ho neskúšal. Nevýhodou je samozrejme že konope nie je zrovna rastlina, ktorá sa u nás bežne pestuje na tieto účely, takže toto mlieko je jedno z najdrahších alternatív.

Recept na domáce konopné mlieko.

 

Takmer každé z týchto mliek sa dá zohnať Už aj na Slovensku keď sa chce, no nie je nič lepšie ako urobiť si ho sám. (aj keď samozrejme to chce čas a niekedy aj viac financií)
Tieto mlieka sú skvelé na prípravu rôznych kokteilov, kaší, ale aj do varenia (neochutené) atd.

Pre dnešný článok je to všetko.

S pozdravom Dittor

2 COMMENTS

2 thoughts on “Vegánska náhrada mlieka? Nie len sójové mlieko…”

  • Peťo
    február 24, 2013 at 2:07 pm

    robievam makove, to som poznal uz predtym a tu som sa inspiroval kokosovym a tiez sa podarilo – pri nom je hlavne vyhoda ze netreba dopredu namacat. este sa chystam na nejake semienkove a na mandlove :)

  • Anna
    máj 18, 2013 at 12:07 pm

    pre mna maju taketo “mlieka” hlavne neporovnateľne príjemnú chuť oproti klasickému mlieku, pretože to dokážem od detstva konzumovať len v zamaskovanej forme (vo váre). Týchto sa väčšinou celá rodina nemôže dojesť…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde